… за закуска ;o)   

БЕДНАТА СТОЛИЧНАТА ОБЩИНА СПЕШНО СЕ НУЖДАЕ ОТ ПОМОЩ !

 Откакто през 1995 г. г-н Стефан Софиянски бе избран от нас за кмет на София, общината има сериозни проблеми с реализирането на предизборния ангажимент за цивилизовано решаване на проблема с бездомните кучета. Пет години с това се занимава пряко заместник-кметът по екологията г-н Борис Спиров. Приблизително ежегодно той експериментира с различни хрумвания:

 1996 г. – Заповеди РД-09-404/04.06.96  и  РД-09-770/02.12.96 , с които праща печално известния кожодер Иван Томов срещу софийските кучета в нарушение на цитираното от него като правно основание Решение 21 на МС от 20.01.95 г. Не се казва какво трябва да се случи със здравите кучета. Брой избити кучета – неизвестен. Похарчени минимум 1 млн. лв. Резултат от акциите – нулев.

 1997 г. – Изпълнява се договор от 26.06.96 г. с Фондация “Закрила на животните”. Договорът е сключен без задължителния конкурс, без решение на Столичния общински съвет и отново в противоречие с Решение 21 на МС от 20.01.95 г. След като председателят на фондацията д-р Румен Чакъров е показан по телевизията и в “Нощен труд” с одрано кученце в ръка, договорът е прекратен през декември. Брой избити кучета – неизвестен. Похарчени минимум 5 млн. и 300 хил. лв. Резултат от акциите – нулев.

 1998 г. – Сключват се договори ЛС-14-219/27.04.98 г. с Регионалната ветеринарно-медицинска служба и ЛС-14-1134/27.04.98 г. с Институт по имунология. Договорите са сключени отново без конкурс, без решение на Столичния общински съвет и в противоречие с Решение 21 на МС. На неизвестна дата е подписана “Програма за намаляване броя на безстопанствените кучета и ограничаване популацията им на територията на Столична община” от д-р Йотов /РВМС/, д-р Стефанов /Институт по имунология/ и Борис Спиров за Столична община. Програмата не е одобрена от Столичния общински съвет, а Борис Спиров няма право да подписва от името на Столична община. Това право по закон има единствено Кметът г-н Софиянски. Институтът по имунология от своя страна сключва договор със старозагорската фирма “Вигоми”. Договорът е парафиран от Борис Спиров с резолюция “Съгласувано! Не възразявам.” Липсва съгласието на Столична община /представлявана единствено от Кмета г-н Софиянски/, не е подписан тристранен Протокол за прехвърляне на права и задължения.   Столичният общински съвет с Решение № 2, Протокол № 41 от 30.03.98 г. предвижда в бюджета  400 млн. лв. по “Програма за борба с болестите, разпространявани от бездомните кучета”. Със заповед № 37 от 05.08.98 г. на зам.-кмета по финансовите въпроси В. Николов са отпуснати допълнителни 32 млн. и 250 хил. лв. за обезпечаване на “програмата за бездомните кучета до края на 1998 г.” Подписан е Договор РД-56-2646/18.12.98 г. със “Зелени патрули” за строеж на стационари за бездомни кучета. Амадеус Кръстев получава авансово 12 млн. 327 хил. лв. Годината с най-много организирани масови отравяния на кучета със стрихнин. Кучетата се избиват в приютите в Лозенец /РВМС/ и Мировяне /Институт по имунология/. Договорът с РВМС е прекратен на 11.12.98 г. Достъпът на граждани до приютите по правило е забранен. По улиците се стреля срещу бездомни и домашни кучета с неизвестни силнодействащи вещества, от които кучетата умират за една минута. Убийствата се охраняват от Общинска полиция. Констативни и отчетни документи не се съставят, осребряват се единствено фактури. За престъпния произвол в София са сезирани Главна и Градска прокуратура, Министерство на вътрешните работи и Национална ветеринарно-медицинска служба. Ответни контролни и санкциониращи действия на горните инстанции липсват. Брой избити кучета – неизвестен. Похарчени минимум 444 млн. и 577 хил. лв. Резултат от акциите – нулев.

1999 г. – Действа Общинско предприятие “Зоомилосърдие”, създадено с   решение по протокол  № 51 от 30.11.98 г. на СОС и работещо по “Програма за намаляване броя на безстопанствените кучета и ограничаване популацията им на територията на Столична община през 1999 г.”, приета с Решение № 6 от протокол № 51 от 30.11.98 г. на Столичния общински съвет. Програмата предвижда единствено евтаназия за всички кучета. За реализиране на Програмата са отпуснати 962 млн. лв. “Зоомилосърдие” с директор Никола Попов се нанася в барака на ул. “Клокотница” № 2 А с тел. 314164 и започва “работа” в приюта в Лозенец. Картинката по улиците е същата като през 1998 г. Все по-често “зоомилосърдниците” ядат бой по улиците от разгневени граждани, директорът Попов по правило не си отваря устата, препраща “проблемните” граждани на Борис Спиров. На 05.05.1999 г в ДВ е публикуван Закон за ветеринарно-медицинската дейност. В него се предвижда всички безстопанствени животни /в тях влизат и котки, плъхове, таралежи, катерици, риби и птици – вж.Закона/ да бъдат прибрани в общински приюти и ако не бъдат потърсени до две седмици, да бъдат евтаназирани. Г-н Борис Спиров заяви на 13.03.2000 г. в столичен ежедневник, че заслугата за този текст е лично негова. Продължават обаче да се избиват само кучета. Някой в “Зоомилосърдие” измисля процедура  за достъп до приюта с цел осиновяване на куче: отиваш в приюта, в Лозенец, от там те пращат на другия край на града в бараката на "Клокотница", там , ако са на работа и ако са в настроение и ако не е след 12 ч., ти дават бележка , отиваш отново в Лозенец и там установяваш, че твоето куче го няма. Ако си успял първия ден и то е още живо, подписваш някяква бележка, че ще се грижиш за него, което си правил и до сега. Ако решиш да се жалваш, че кучето ти е убито преди еда е изтекъл законния срок, няма на кого, а и няма кой да ти обърне внимание. Първото гражданско дело срещу Общината за убити кучета е от началото на 2000 г., междувременно се завеждат нови искови молби. Институтът по имунология се престарава в харчовете, спряха му парите и приютът в Мировяне затвори врати . Директорът му Митко Стефанов обаче си купи през месец септември Института. Амадеус Кръстев не построи стационари, затова обаче Столичния общински съвет му предостави за безвъзмездно ползване двуетажна къща в кв. Слатина. Единственият ветеринарен лека в " Зоомилосърдие" Спас Караджов няма разрешение за упражнжняване на дейността от РВМС, затова пък работи и във Военна болница / вива-риума в Овча купел /  и в частен кабинет на ул."Козлодуй" . Приютът в Лозенец продълйава да няма разрешително от РВМС / директор д-р Колев и продълйава да няма канализация и разрешително от ХЕИ  /отпадъчните продукти се изливат в рекичката, която тече през целия Ловен парк /.

Похарчени пари - вече ни е страх да смятаме . Резултат от акциите - нулев .  "Зоолилосърдие" е поискало увеличение на бюджета си за 2000 г. Бедните!  

И още, и още… що е то ВЛАСТ ИЗВЪН ОБЩЕСТВЕН КОНТРОЛ.